• Categories
 • Ivan Oliu: “Ara mateix per plantilla, per cos tècnic, per il·lusió i per joc, hem d’estar allà dalt, entre els 3 primers”

  23/01/2016

  Primera volta acabada, i els equips ganxons comencen a focalitzar els seus objectius. I el filial del Guíxols no n’és cap excepció. Després d’anys d’estar a mitja taula i irregularitat, aquest any estan lluitant amb els de dalt per assolir un desitjat ascens. I per seguir amb la nostra ronda d’entrevistes als entrenadors dels equips amateurs, ens hem trobat amb Ivan Oliu, del Guíxols B, per a explicar-nos una mica aquest gran moment que viu l’equip.

  Acabeu la 1a volta en 3a posició. Com et sents?
  Conforme, però amb el sentiment que encara podíem haver assolit algun punt més que encara ens apropés més a lluitar per el campionat

  Esperàveu estar tan amunt?
  Personalment, l’equip tècnic sí.

  Respecte l’any passat, teniu una plantilla gairebé nova. Tot i això, l’objectiu d’inici era pujar?
  L’objectiu era clar: estar a dalt. Si no aconseguia una plantilla per estar a dalt, jo no volia continuar. Per fer aquest projecte necessitava algú com en Jordi Calvet, que em fotés un cop de mà. Hi havia moltes parts de la temporada que se’m feien llargues, que jo sol no podia. Necessitava algú a la banqueta que em tranquil·litzés. La veritat és que gràcies a tot això, jo sí que esperava estar a dalt, potser no allà on som, però dels 5 primers era l’objectiu i clar.

  I actualment quin és l’objectiu?
  El cos tècnic tenim clar que és lluitar pel campionat.

  No aconseguir l’ascens seria un fracàs?
  Sí, absolutament. Aquest any pugen 3 equips de cada grup i ara mateix per plantilla, per cos tècnic, per il·lusió i per joc, hem d’estar allà dalt, entre els 3 primers.

  Per trobar una derrota hem d’anar força enrere, a la jornada 8 contra el Cristinenc. Com recordes aquell partit?
  Bé, nosaltres vam servir amb les idees molt clares, vam dominar a un rival que, jugador per jugador és superior, vam fer una primera mitja hora molt bona i vam aconseguir avançar-nos al marcador. A l’últim quart d’hora de la primera part, una falta lateral sense gaire perill acaba en un gol en pròpia i ens van entrar els nervis. A la segona part, en comptes de continuar amb la bona feina que estàvem fent, els nervis ens van guanyar i vam acabar fent un penal, no vam crear cap perill, els canvis no van donar el resultat que volíem… Va ser una segona part per sota de les expectatives que teníem.

  Des de llavors, no s’ha perdut cap més partit i només n’heu empatat 2. Va servir com a punt d’inflexió aquella derrota?
  Sí, va servir sobretot perquè l’equip va creure’s que podia, que realment no hi ha cap equip superior a ells. Com a jugadors hi ha molt bona qualitat aquest any al grup, però com a bloc… Tenim un grup molt consolidat i els números ho reflecteixen, som un equip que marca pocs gols, però els rendibilitzem. Som molt sòlids en defensa i això és el que ens fa estar on estem.

  Ja que treus el tema… Dels de dalt, sou l’equip que marca menys. A què creus que és degut?
  Primer de tot, en Jordi i jo hem recalcat moltíssim i ens agrada molt que el nostre equip no rebi gols. Partint d’aquesta base, potser hem descuidat una mica els davanters. A ells els hi ha costat una mica entrar en sintonia. Després tenim un greu problema: necessitem moltes ocasions per a marcar gol. Era una cosa que fins ara estàvem pagant. Els dos últims partits sembla que ha canviat, a Tossa vam empatar en un partit en què vam tenir 3 ocasions, i la setmana passada no vam tenir-ne gaire de clares, tot i dominar. De totes maneres, de les poques ocasions clares que vam tenir, unes 4 o 5, vam marcar 2 gols.

  D’altre banda, sou l’equip menys golejat de la categoria. Això és el que us fa estar allà dalt?
  Sense cap mena de dubte. Tenim els dos millors porters de la categoria, i això dóna una seguretat a l’equip que ens ha fet créixer i treballar els temes defensius. I a partir d’aquí tenim la porteria menys batuda, que tampoc és tan gran la diferència amb els altres equips, tampoc és el més important. Però sí que és important ser un bloc sòlid i molt difícil de guanyar.

  Si mirem els empats que heu tingut, centrem-nos en el de Tordera i Tossa. Partits que aconseguiu anar per davant i els últims minuts us empaten. Què passa als últims minuts?
  Bé, són dos casos totalment diferents. A Tordera, jo crec que no ens mereixíem guanyar, a la primera part ens van fer un bany d’ocasions, però vam marxar amb 0 a 1 al marcador. Tenim la sort de tenir la porteria que tenim, el nostre porter va salvar moltíssim. Al segon temps ens van empatar, i durant els últims minuts, nosaltres no cedim i acabem trobant un gol al minut 90. Treuen del centre, i allò encara és la festa perquè ja celebraven la victòria, i a la jugada ens empaten. En canvi, contra el Tossa va ser un partit que el teníem on volíem, va ser un partit molt tàctic on a la primera part volíem que l’equip estigués seriós i no concedir ocasions. Al segon temps vam decidir anar a per la victòria, si el Tossa no hi anava. Més o menys anava tot sobre el paper i marquem al minut 70. I llavors vam fer el que no havíem fet en tota la temporada: fer una defensa de 5 per a què no ens marquin. I en canvi, vam aconseguir tot el contrari. Ens van crear tot el perill que no ens havien fet durant el partit, la sensació de perill… i en una d’aquestes jugades, no fem la cobertura i ens empaten. Són empats totalment diferents. Jo crec que al final de temporada considerarem aquests empats com a bons.

  Parlant d’això… Amb els de dalt, Cristinenc, Lloret B, Tossa i Tordera; no heu guanyat cap partit,però n’heu empatat 3 i tots a fora de casa. Això és un avantatge de cara a la segona volta?
  Si seguim essent forts a casa, sí, els hi guanyaríem el gol-average a tots. Però hem de seguir essent igual de forts a casa, De moment, dels de dalt, aquí només ha vingut la Batllòria i el Maçanet, i aquest últim és l’únic equip que ha tret punts d’aquí…

  Destaca molt la derrota contra el Vilobí, que està entre els últims classificats. Què va passar?
  Primer de tot, estem parlant de principi de temporada. Encara no havíem trobat l’onze inicial que volíem… Però l’equip tampoc va respondre com esperàvem. Potser vam anar allà pensant que seria un partit còmode, i no ho va ser gens. Amb el nostre equip, si hi ha una cosa que no serà mai un partit és còmode, és molt difícil guanyar-nos, però també ens és molt difícil guanyar. Quan va començar el partit ens vam veure molt superiors, vam tenir 10 primers minuts que semblava que golejaríem, però de cop vam desconnectar. El Vilobí ens va marcar dos gols. A la segona part, després d’una bona esbroncada, l’equip s’endolla i reduïm distàncies, però ens vam quedar amb 10… i res. És el pitjor partit que hem fet, i esperem no repetir-ne cap.

  La plantilla és força ample, i a més a més, heu incorporat blocs de jugadors d’equips que han desaparegut com el Calonge B o el Llagostera C. Ha estat difícil unificar aquests grups en un sol equip?
  No. El grup del Llagostera C el coneixia jo personalment, i els del Calonge B, en Jordi. teníem clar que volíem bona gent, a part de bons jugadors. En Jordi i jo teníem clar que eren bona gent, i que no venien aquí a assolir protagonisme. Potser venien amb un altres objectius, més de passar-s’ho bé. Ens ha costat molt, però ara comencen a veure que l’objectiu és pujar. No ha sigut complicat fer equip perquè a la plantilla no hi ha ningú conflictiu. Tenim 25 caràcters (riures), que sempre creen petites disputes. Però al cap i a la fi, son molt bons nanos. Igual que l’equip tècnic, que som gent jove que dialoguem molt amb ells i hem aconseguit entendre’ns una miqueta.

  Tu que ja portes uns quants anys a la categoria, com la veus aquest any?
  Amb els 4 anys que porto al Guíxols, i el que havia estat al Cristinenc, és l’any més complicat. Hi ha 7 equips aspirants a pujar en una categoria de 16. No m’ho havia trobat mai, sempre hi havia 2-3 equips que feien una plantilla per pujar, però 7? Mai. A sobre, hi ha el handicap que els descensos de 3a catalana ens van tocar gairebé tots al nostre grup: Vilobí, Maçanet, Tordera B i Hostalric, que volen tornar a pujar, a més el Cristinenc, que ha fet un molt bon equip, el Lloret B, que sempre hi és, i la Batllòria, un equip que al seu camp treuen molt bon resultats. Hi ha 5 o 6 equips, inclosos nosaltres, que a 3a catalana estarien en zona còmode.

  La propera jornada visiteu el camp del Catalònia, equip que sempre ha sigut força assequible, però que aquest any està molt més fort: 3 jornades seguides sense perdre. Quin partit espereu a Calonge?
  Esperem un partit semblant al de la primera volta, on van venir amb moltes ganes. Per primer any, tenen un equip per a competir amb qui sigui, encara que siguin força irregulars. La jornada passada van guanyar al Tossa, 3er, i just abans de nadal, es van deixar els 3 punts davant el Maçanet Athlètic que no tenia cap punt. Ara venen en un moment on han sumat 7 dels 9 punts jugats, tenen ganes de seguir sumant, anem al seu camp. Personalment he tingut 7 enfrontaments, que els he guanyat tos menys el primer, on vam empatar, però tot i quan ells han estat pitjor, mai ens ho han posat fàcil. És un partit de rivalitat, els jugadors es coneixen. Ara, el problema que podem tenir és que el vestuari es cregui que serà un partit fàcil, perquè no ho serà per res, i per guanyar-lo, haurem de suar.


  Últimes Notícies

  (c) A.C.O.G., 2018. - NIF G55273130 Tribuna Ganxona, diari digital de Sant Feliu de Guíxols - Versió 2.0

  Aquest lloc web utilitza cookies per tal que tinguis la millor experiència d'usuari. Si segueixes navegant estàs donant el teu consentiment per a l' acceptació de les esmentades cookies i l' acceptació de la nostra política de cookies, clica l'enllaç par a més informació.plugin cookies

  ACEPTAR
  Aviso de cookies